Historia

Jak się okazuje według nowo poznanych dokumentów archiwalnych, Ochotnicza Straż Pożarna w Kuczkach Kolonii została założona wcześniej niż dotychczas przypuszczano.

Już w 1917 roku, prawdopodobnie z inicjatywy Księdza Tadeusza Malewskiego, który funkcję proboszcza w Kuczkowskiej parafii pełnił od 31-10-1916  do  21-08-1929r i był także założycielem innych placówek gospodarczych jak ; cegielnia, przędzalnia, wytwórnia kilimów oraz Kasy Stefczyka i Spółdzielni  Spożywczej.

Trudna sytuacja gospodarczo – polityczna na tym terenie, pozostającym pod zaborem rosyjskim oraz wyniszczające działania  1-szej  wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej uniemożliwiały normalną działalność  utworzonej jednostki strażackiej,  powodując także z czasem upadek innych placówek.

Dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918r. i ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczo-politycznej w Polsce, można było ożywić działalność utworzonych wcześniej organizacji, między innymi OSP w Kuczkach. Nastąpiło to w 1928r, również z inicjatywy Księdza Tadeusza Malewskiego, powołując nowy Zarząd OSP z pierwszym naczelnikiem – Julianem Kułagowskim który był również kierownikiem Szkoły Podstawowej w Kuczkach Kolonii.